ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3 : Όταν ο σέντερ φορ σου πετυχαίνει χατ τρικ εκτός έδρας , βάζει γκολ αλά Πιρέζ με το κακό του πόδι , σε παιχνίδι που η ομάδα του δεν έκανε και την καλύτερη εμφάνιση , μάλλον όλοι πρέπει να συνηδητοποιήσουν ότι ο Θρύλος έχει ήδη φορ Παγκόσμιας κλάσης και λέγεται Κώστας Μήτρογλου.....

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Καμίνσκι, Ζιλέ, Κουγιατέ, Νάιτινκ, Ν' Σακαλά, Τιέλεμανς, Κλίεσταν, Πραέτ (74' Ατσεαμπόνγκ), Μπρούνο, Σουάρεζ, Μίτροβιτς.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Μανιάτης, Σιόβας, Μανωλάς, Μπονγκ, Σάμαρης, Εντινγκά, Σαβιόλα (65' Ντομίνγκεζ, 78' λ.τ. Χολέμπας), Ολαϊτάν (57' Φουστέρ), Βάις, Μήτρογλου.
ΣΚΟΡΕΡ: 17', 56', 72' Μήτρογλου
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χάγκεν (Νορβηγία)
ΧΑΜ. ΠΕΝΑΛΤΙ: 25' Μίτροβιτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45' Ν' Σακαλά, 50' Μπρούνο - 24' Σάμαρης, 28' Μανιάτης, 35' Μανωλάς
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΤΟ ΜΑΤΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ:
Ο Φαν Ντεν Μπρομ παρέταξε την Αντερλεχτ ως εξής: Ο Καμίνσκι κάτω από τα γκολπόστ, ο Ζιλέ δεξιά στην άμυνα, ο Κουγιατέ με τον Νιούτινκ στο κέντρο της και αριστερά ο Ν' Σακαλά. Ο Τιέλεμανς με τον Κλίεσταν στον άξονα, ο Πραέτ πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μίτροβιτς και ο Μπρούνο με τον Σουάρεζ στα δύο άκρα της επίθεσης.
Ο Μίτσελ κατέβασε τον Ολυμπιακό με 4-2-3-1. Ο Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια, δεξί μπακ ο Μανιάτης με τον Μπονγκ αριστερά στην άμυνα, οι Μανωλάς και Σιόβας τα δύο στόπερ, τα αμυντικά χαφ ο Σάμαρης και ο Εντινγκά, στα δύο άκρα ο Βάις με τον Ολαϊτάν και ο Σαβιόλα λίγο πιο πίσω από τον Μήτρογλου στην κορυφή της επίθεσης.
ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ:
Η Αντερλεχτ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς κι έβγαλε τρεις καλές φάσεις στο τέταρτο με τους Μίτροβιτς (4'), Πράετ (10') και Νάιτινκ (15') με τον Ολυμπιακό να αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα, ειδικά από τα αριστερά όπου αμυνόταν ο Μπονγκ, ενώ και οι κόφτες των «ερυθρόλευκων» στον άξονα αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα!

Α ΓΚΟΛ:

Στο 17΄ όμως ο Ολυμπιακός στην μοναδική του ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να σκοράρει όταν ο Σαβιόλα κέρδισε την μπάλα εκτός περιοχής και στην συνέχεια έδωσε την ασίστ στον Μήτρογλου που δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει.

ΤΟ ΠΕΝΑΛΝΤΥ:
Οι γηπεδούχοι όμως δεν πτοήθηκαν ,παρά το τέρμα που δέχτηκαν, και συνέχισαν να πιέζουν καταφέρνοντας να κερδίσουν πέναλτι στο 25΄ όταν ο Σάμαρης, σε ένα κόρνερ τράβηξε την φανέλα του Κλιέσταν και ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε το σημείο του πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μίτροβιτς, αλλά ο Ρομπέρτο έπεσε στην σωστή γωνία και με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα. Ο αγώνας συνέχισε μέχρι το τέλος του ημίχρονου να είναι ένας επιθετικός μονόλογος για τους γηπεδούχους χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν.

ΡΟΜΠΕΡΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ Ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΜΗΤΡΟΓΛΟΥ:
Οι Βέλγοι μπήκαν και πάλι δυνατά στην επανάληψη, με τον Ολυμπιακό να γλιτώνει από του. χάρου τα δόντια και τον Ρομπέρτο να πραγματοποιεί εξαιρετικές επεμβάσεις! Ο Ισπανός κίπερ έβγαλε το φάουλ του Τίελμανς στο 47', στο 52' ο Σουάρες έκανε διαγώνιο σουτ από πολύ καλή θέση και η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ στο 53' ο Ρομπέρτο είπε «όχι» στο τετ α τετ του Μίτροβιτς!
Β ΓΚΟΛ:
View image on Twitter
Και σε μια φάση που δεν «μύριζε» γκολ, ο Εντινγκά πήρε την κεφαλιά έπειτα από απομάκρυνση της άμυνας της Αντερλεχτ, η μπάλα έφτασε στον Μήτρογλου, ο «Γερμανός» την κατέβασε και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 0-2 στο 56'!
Σ' αυτό το διάστημα πάντως, ο Ολυμπιακός ήταν πιο καλός από τη μέση και μπροστά κι έβγαλε κάποιες φάσεις με την συνεργασία των Βάις, Μήτρογλου, Σαβιόλα.
Ο Μίτσελ έβγαλε τον Όλαϊτάν που δεν πήγε καλά κι έριξε στο ματς τον Φουστέρ, ενώ στο 65' έβγαλε τον Σαβιόλα κι έβαλε τον «Τσόρι» Ντομίνγκεζ. Ο Φουστέρ κράτησε μπάλα και έδωσε το κάτι παραπάνω στη μεσαία γραμμή, ενώ ο «Τσόρι» ήταν άτυχος, καθώς στο 78' τραυματίστηκε και στη θέση του μπήκε ο Χολέμπας.

Γ ΓΚΟΛ:
Κι ενώ η Αντερλεχτ προσπαθούσε να βρει τρόπο για να γυρίσει το ματς, ο Μήτρογλου έβαλε το κερασάκι στην τούρτα:
Ο Ελληνας διεθνής στράικερ πήρε την ασίστ από τον Φουστέρ στην κόντρα του Ολυμπιακού, κινήθηκε έξω από την περιοχή και με εξαιρετικό σουτ με το δεξί (!) έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Καμίνσκι για να διαμορφώσει το 0-3 στο 72ο λεπτό και να βάλει την προσωπική του σφραγίδα στην πρώτη νίκη του Ολυμπιακού στον όμιλο! Μάλιστα, το γκολ χειροκροτήθηκε κι από την εξέδρα των Βέλγων.
Τα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα με τους Βέλγους να παρατούν το ματς, τον Φουστέρ να κρατάει μπάλα και να τρώει χρόνο μοιράζοντας το παιχνίδι και το τελευταίο σφύριγμα του Χάγκεν βρήκε τους «ερυθρόλευκους» να πανηγυρίζουν με τους 1200 οπαδούς τους τη μεγάλη νίκη που τους βάζει σε τροχιά πρόκρισης!

* Όταν ο σέντερ φορ σου βάζει γκολ αλά Πιρέζ με το κακό του πόδι , πετυχαίνει χατ τρικ εκτός έδρας σε παιχνίδι που η ομάδα του δεν ήταν καλή , μάλλον όλοι πρέπει να συνηδητοποιήσουν ότι ο Θρύλος έχει ήδη φορ Παγκόσμιας κλάσης και λέγεται Κώστας Μήτρογλου...

Η βαθμολογία:1. Παρί Σεν Ζερμέν 6